CENTRUM BIBLIOTECZNO – KULTURALNE POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO POLECA NOWE KSIĄŻKI

Centrum zaprasza Szanownych Czytelników do odwiedzin i korzystania z naszej wypożyczalni. Poniżej prezentujemy kilka nowych nabytków.

Warren H. Carroll – „Historia chrześcijaństwa” to 6-tomowa praca wybitnego historyka amerykańskiego, założyciela Christendom College i jej profesora. Doktor historii Uniwersytetu Columbia żył w latach 1932 – 2011. Autor takich książek jak „Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej”, „Ostatnia krucjata”, „Gilotyna i krzyż”. Monumentalna „Historia chrześcijaństwa” to jego najsłynniejsze dzieło, doskonałe połączenie żywej narracji z historyczną wnikliwością oraz umiejętnością oglądu dziejów z odległej perspektywy. Jak do tej pory jest to najcenniejsza publikacja na polskim rynku wydawniczym, ujmująca syntetyczne dzieje chrześcijaństwa. Język, jakim się posługuje Carroll, sprawia, że jego dzieła czyta się jednym tchem.

Grzegorz Braun – „Gietrzwałd 1877. Nieznane konteksty geopolityczne” to książka ukazująca nieznany kontekst objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które jest jedynym i takim miejscem w Polsce. Miejscem, które powinno być centralnym punktem w świadomości historycznej Polaka – katolika. Książka, jak podkreśla autor, opowiada o „niedoszłym” powstaniu Polaków i „odwołanej” wojnie światowej. I o tym „jak jednego i drugiego naraz, genialnym w swej prostocie posunięciem strategicznym, dokonała Najświętsza Maryja Panna w Gietrzwałdzie, w 1877 roku” – dodaje autor.

Feliks Koneczny – „Święci w dziejach narodu polskiego” to jedna z bardzo ciekawych pozycji  profesora (1862-1949), wybitnego polskiego uczonego, historyka, filozofa i … narodowca, co zapewne jest przyczyną nieznajomości jego dorobku wśród Polaków urodzonych po 1945r. W wyniku jego pracy powstała nauka porównawcza o cywilizacjach. Koneczny był popularyzatorem wielkości i pierwszeństwa cywilizacji łacińskiej, zachodnioeuropejskiej, który wytworzył Kościół Katolicki. Był przekonany, że naród polski jest jednym z przodujących narodów cywilizacji łacińskiej. I tym mówi też ta książka. Lektura obowiązkowa na lekcje historii Polski.

Jerzy Robert Nowak – „Czerwone dynastie, tom I – III”, „Zbrodnie UB” już same tytuły mówią za siebie. Profesor J.R. Nowak jest autorem kilkudziesięciu książek, w tym dotyczących tematów najbardziej drażliwych. Ma ogromne zasługi w przełamywaniu tabu wokół problematyki żydowskiej. Jako jeden z nielicznych przerywa długotrwałe milczenie o zbrodniach popełnianych przez skomunizowanych Żydów na ich polskich sąsiadach. Z werwą odpowiada także na coraz częstsze próby zafałszowywania i manipulowania historią Polski.