Powiatowe Archiwum Cyfrowe

W ramach akcji tworzenia Powiatowego Archiwum Cyfrowego do Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego przekazywane są kolejne fotografie z prywatnych zbiorów mieszkańców miasta. Prezentujemy dwie zeskanowane fotografie jeszcze bez obróbki cyfrowej, z których jedna wymaga dużo pracy, bo jest znacząco zniszczona. Wykonana została 11 stycznia 1959r. po pierwszym występie zespołu „Echo”, działającego przy cukrowni i prowadzonego przez nieżyjącego już Wacława Żuka (jego grób znajduje się po prawej stronie głównej alei wiodącej od bramy wejściowej na cmentarz komunalny). Nadmienić trzeba, że W. Żuk był wieloletnim kierownikiem Powiatowego Domu Kultury, który od 1955r. funkcjonował w budynku dawnej loży masońskiej przy ul. Mickiewicza. Ciekawą informacje przekazali starsi mieszkańcy miasta, którzy w tamtym okresie byli młodymi ludźmi. Z ich relacji wynikało, że na apel władz miasta i powiatu młodzież zbierała butelki, które przekazywano na skup, a pieniądze przekazywano na przyspieszenie prac remontowych budynku dawnej loży.

Dyrygent chóru i wieloletni kierownik zespołu „Echo” siedzi w środku pierwszego rzędu i trzyma w ręku batutę, postać jest nieczytelna, bo fotografia w tym miejscu jest najbardziej zniszczona, tj. zatłuszczona. Może ktoś rozpozna osoby widoczne na tej fotografii. Informacje o nich prosimy przekazać do siedziby Centrum przy ul. Pocztowa 11 lub telefonicznie (89)751-38-16.

Druga fotografia pochodzi z 1954r. i wykonana została na stadionie miejskim. Proszę zwrócić uwagę, że w tym czasie nie było jeszcze ławek przy murawie od strony rozebranej kilka lat temu hali sportowej. Przedstawia finałowy mecz juniorów piłki nożnej szczebla wojewódzkiego między drużynami Orzeł Kętrzyn a Kolejarz Ostróda. Z kronikarskiego obowiązku, wygrali gospodarze 3:0.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta i powiatu do użyczenia fotografii, jak i negatywów ze swoich prywatnych zbiorów rodzinnych. Miło nam poinformować, że jeden z mieszkańców miasta użyczył kilkadziesiąt rolek negatywów, które mają datację 1959-1964. Resztę trzeba „rozpoznać”, większość przedstawia jednak miasto Olsztyn z tego okresu.

1953-54-finał juniorów Orzeł v Kolejarz Ostróda 3-0
1959.01.11-I występ Echo