Powiatowe Archiwum Cyfrowe w Centrum

Na naszej stronie internetowej, pod datą 30 czerwca br. zamieściliśmy, użyczoną przez jednego z mieszkańców Kętrzyna, fotografię chóru „Echo”. Zdjęcie zostało opublikowane przed obróbką, nosiło ślady zanieczyszczeń, głównie tłuszczu. Wtedy zwróciliśmy się z prośbą o pomoc z identyfikacją osób. Niedawno do Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego zgłosiły się osoby, które rozpoznały dwóch członków zespołu „Echo”. Przy okazji jedna z nich użyczyła w lepszej jakości fotografię zespołu. Po obróbce publikujemy zdjęcie wykonane 11 stycznia 1959r., jako pamiątkę pierwszego koncertu zespołu „Echo”, działającego przy kętrzyńskiej cukrowni. Kierownikiem i dyrygentem był Wacław Żuk, siedzący pośrodku z batutą w ręku. Rozpoznani i „przywróceni pamięci” to: Saturnin Skorbutowski (drugi od prawej w pierwszym rzędzie, trzymający trąbkę) i Jakub Szyrokwiec (stoi trzeci od prawej w przedostatnim rzędzie). Czy może ktoś jeszcze pomóc rozpoznać inne osoby? Czekamy na odzew.

Druga fotografia – po przeprowadzonej obróbce – przedstawia pracowników Obwodowego Urzędu Pocztowo- Telekomunikacyjnego w Rastemborku, taki napis widoczny jest na tablicy w lewym górnym rogu zdjęcia, które wykonane zostało 30 maja 1946r. A więc kilka dni po ukazaniu się rozporządzenia zmieniającego nazwę miasta na Kętrzyn.

Trzecia fotografia, wykonana w 1955r., przedstawia zawodników klubu piłki nożnej „Orzeł” Kętrzyn. Fotografie użyczył Janusz Rogalski, który użyczył wielu fotografii z rodzinnego archiwum i pomoże w identyfikacji nazwisk poszczególnych zawodników. Jako wierny kibic kętrzyńskiej piłki nożnej, sam rozpoznał kilku piłkarzy, a resztę z pomocą żyjących jeszcze weteranów piłkarskich. Mamy nadzieję, że pełny skład drużyny „Orła” zostanie opublikowany pod koniec września br.

Wszyscy, którzy mogą pomóc w rozpoznaniu osób występując6ych na przedstawionych zdjęciach proszone są o kontakt z Centrum, tel.(89)751-38-16; E-mail: tadeusz.korowaj@starostwo.ketrztyn.pl  lub osobiste spotkanie z pracownikami.

1959.01.11-Echo-II po prawej Saturnin Skorbutowski, III od lewej w przedostatnim rzędzie Jakub Szyrkowiec
1946.05.30-pracownicy poczty
1955r.-klub Orzeł