CBK zaprasza na kolejną wycieczkę śladami przeszłości

Wilkowo – pocztówka jako „cegiełka” na budowę kościoła

Po wakacyjnej przerwie Centrum Biblioteczno – Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego zaprasza w sobotę 30 września wszystkich miłośników historii na samochodową wycieczkę po terenie południowej części ziemi kętrzyńskiej. Zwiedzimy kościół w Wilkowie oraz porządkowany cmentarz w Bezławkach. A w międzyczasie zajedziemy do miejscowości Szestno, które do 1818r. było siedzibą powiatu. Tam zwiedzimy odnowione wnętrze kościoła i przykościelny cmentarz. Tradycyjnie prosimy właścicieli samochodów o zabranie osób niezmotoryzowanych.

Zanim jednak udamy się na wycieczkę organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników wycieczki do udziału w otwarciu wystawy „Jeszcze Polska tutaj nie zginęła”, o której więcej informacji przeczytać można na naszej stronie www.cbk.starostwo.ketrzyn.pl

Poniżej kilka informacji o kościele w Wilkowie.

Kościół w Wilkowie (niem. Wilkendorf ) pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa jest „najmłodszym” zabytkowym kościołem katolickim na terenie powiatu kętrzyńskiego. Zbudowany został w 1936r. Obecne wezwanie nawiązuje do pierwotnego, czyli Serca Jezusa (niem. Herz Jesu). Rzymskokatolicką parafię w Wilkowie erygowano 24.05.1937r. Przy wejściu na przyległy cmentarz znajduje się nagrobek z różowego granitu Roberta Kaehse (2.10.1876-5.02.1933), który przed śmiercią przekazał swoją ziemię na potrzeby kościoła. Jego budowę wsparło warmińskie towarzystwo misyjne św. Wojciecha i zapewne św. Bonifacego. Wsparciem budowy było też wydanie okolicznościowej pocztówki jako „cegiełki”. Przedstawia ona rysunek elewacji bocznej-wejściowej i wzdłużnej świątyni. W górnej części pocztówki po lewej widoczny jest budynek mieszkalny, w którym zbierali się z okolicznych miejscowości katolicy na nabożeństwa, a po prawej pokój z ołtarzem. Wyposażenie jest współczesne, oryginalny jest chór i figura Matki Boskiej. Najciekawsze są zachowane w całości witraże przedstawiające kolejno: św. Rodzinę, św. Elżbietę Węgierska, św. Notburgę (patronka rolników), św. Teresę z Lisieux, św. Alojzego, św. Izydora Oracza, św. Henryka, św. Trójcę, św. Ignacego Antiocheńskiego i Chrzest Jezusa w jordanie. W oknach po obu stronach drzwi wejściowych są witraże z napisami niemieckimi, jeden z imieniem Boga „Jestem, który Jestem”, drugi św. Michała Archanioła „Któż jak Bóg”.

Wilkowo – witraż z niem. napisem „Jestem który Jestem”

Wilkowo – witraż z niem. napisem „Któż jak Bóg”