Powiatowe Archiwum Cyfrowe powiększa swoje zasoby
Pracownicy Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego systematycznie powiększają zasoby Powiatowego Archiwum Cyfrowego. Na uruchomionej w październiku 2021r. stronie internetowej https://archiwumpowiatowe.pl/ znajduje się obecnie ponad 5000 obiektów. Zasoby archiwum powiększyły się ostatnio o kolejną „porcję” zdjęć z kronik Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz serię zdjęć Kętrzyna i Barcian sprzed roku 1945. Zdjęcia, głównie pocztówki, udostępnili ze swoich kolekcji dwaj mieszkańcy Kętrzyna. Pozostałe zdjęcia pochodzą z Bildarchiv der Kreisgemeinschaft Rastenburg, czyli archiwum zdjęciowego stowarzyszenia dawnych mieszkańców powiatu, np. z tego archiwum opublikowane zostały zdjęcia z 1934 roku ukazujące transport i montaż dzwonów do kościoła św. Katarzyny. Natomiast w przypadku Barcian, zamieszczane są tam sukcesywnie zdjęcia, które nie zmieściły się w albumie „Historia Barcian” wydanym w lipcu przez Centrum Biblioteczno – Kulturalne. Zdjęcia ukazują nie tylko krajobraz architektoniczny Barcian ale życie codzienne ich mieszkańców.
Zachęcamy do odwiedzania strony https://archiwumpowiatowe.pl/
. Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego na boisku szkolnym przygotowująca się do pochodu z okazji święta 1-Maja. Na pierwszym banerze znamienny napis: „Nauczyciele! W waszych rękach największy skarb narodu” – fot. z 1967r.
Występ artystyczny uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. W. Kętrzyńskiego w auli szkoły z okazji Dnia Nauczyciela – fot. z 1972r.
Uczniowie klasy IVd podczas matury z języka polskiego w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego; na narożniku sali stoi odwrócona Czesława Dąbrowska, nauczycielka języka polskiego – 6.05.1974r.
. Pocztówka z 1922r. (z polskim znaczkiem pocztowym) przedstawiająca część jeziorka miejskiego (do 1945r. Oberteich – Górny Staw) z pomostem i wypożyczalnią sprzętu wodnego z kawiarenką, w głębi po prawej gmach najstarszej części (z 1908r.) szpitala powiatowego – udostępnił ze swoich zbiorów Paweł Sucharzewski.
Barciany, fragment zabudowy Hauptstrasse, głównej ulicy ówczesnego miasta (na pocztówce błędna nazwa ulicy). Po prawej budynek poczty przy Hauptstrasse 26, obecnie ul. Wojska Polskiego 2. W dolnej części partii cokołowej, po lewej stronie fasady budynku, widoczny jest wykuty w kamieniu napis „HN 1898”, który oznacza rok budowy oraz inicjały pierwszego właściciela lub budowniczego (inicjały oznaczać mogą imię Hermann i nazwisko Nagel). Następny obiekt to dom, którego właścicielem był wtedy August Major (poprzedni właściciel nazywał się Hermann Nagel), położony był przy Hauptstrasse 25, obecnie budynek przy ul. Wojska Polskiego 4. August Major, z chwilą uzyskania przez Barciany połączeń kolejowych adaptował kamienicę na hotel dworcowy i restaurację („Bahnhofshotel und Restaurant”) – pocztówka z ok. 1905r. z archiwum zdjęciowego Bildarchiv der Kreisgemeinschaft Rastenburg.
Barciany, Ewald Gorzalka przed sklepem w budynku hotelu „Prinz von Preussen” usytuowanym przy Hauptstrasse 16 (hotel został spalony w 1945r. obecnie stoi tam pawilon handlowy przy ul. Wojska Polskiego nr 16). Na witrynie reklama najwyższej jakości nasion siewnych.
W 1925r. budynek hotelu kupił ojciec Ewalda, Friedrich (Fritz) Gorzalka (1882-1983), który osiedlił się w Barcianch po założeniu rodziny (ożenił się w 1921r., jego żoną została Emma Przytulla, która żyła w latach 1900-1994). Pochodził, podobnie jak jego żona, z mazurskiej rodziny osiadłej w Zawadach Ełckich, a historię rodu spisał i opublikował w 2018r. pod tytułem”Abschied für immer” Daniel Gorzalka. Friedrich Gorzalka jako obrotny i przedsiębiorczy handlowiec najpierw otworzył niewielki sklep przy Dużym Rynku (obecnie tereny placu Wolności), a potem drugi w budynku hotelu. Specjalizował się w sprzedaży artykułów rolnych, głównie na potrzeby właścicieli dużych majątków ziemskich, w tym m.in. wysokiej jakości nasion siewnych. Chcąc zachęcić klientów do zakupów dużego asortymentu towarów, nabył hotel, w którym mogli przenocować. Całej rodzinie udało się uciec przed Sowietami i do 1948r. mieszkali w Danii, potem w Niemczech, gdzie potomkowie żyją do dziś.
Transport nowych dzwonów z dworca kolejowego do kościoła św. Katarzyny, fot. z archiwum zdjęciowego Bildarchiv der Kreisgemeinschaft Rastenburg – 1934r.
Wciąganie nowych dzwonów na wieżę kościoła św. Katarzyny, fot. z archiwum zdjęciowego Bildarchiv der Kreisgemeinschaft Rastenburg – 1934r.