Młodzieżowe zespoły muzyczne w Kętrzynie

Najstarsza fotografia, przedstawiającą zespół big-beatowy, pochodzi z 1967r. Był to zespół „Hornety” w składzie od lewej Waldemar Kosakowski (git.), Jerzy Kozioł (git. – na górze), Bogusław Szawiec (git.), Kazimierz Jurewicz (perkusja). Pierwszy zespół, wzorujący się głównie na przebojach The Beatles oraz polskich grup, został założony przy harcówce Zasadniczej Szkoły Metalowej w połowie lat 60 i nosił nazwę „Cyklony”. Prawie równolegle powstał zespół „Szczawiki”. Kilka lat po „Hornetach” powstał zespół „Tynkleci”, a czerwcu 1970r. znany zespół „Aiwa”, o którym przeczytać możemy z notki prasowej. Część członków tego zespoły dała początek grupie „Synkopa” (chodzi głównie o saksofonistę i multiinstrumentalistę Ryszarda Kiełczewskiego). „Synkopa” odnosiła sukcesy w dekadzie lat 70. XX w. W tym też czasie założony został pierwszy rockowy zespół muzyczny o nazwie „Rodzaj Ciszy”, który szczyt popularności odnosił w latach 1972-1974. Oprócz zespołów muzycznych istniały też żeńskie zespoły wokalne, a najbardziej znany z nich to czwórka dziewcząt z LO o nazwie „Wilgi” prowadzony przez Hannę Kosek ze szkoły muzycznej. W uzupełnieniu dodać należy, że niektórzy członkowie zespołów „łączyli siły” i przygrywali jako orkiestra dansingowa w renomowanej wówczas restauracji „Kosmos”. Lata 80. to początek zespołu „Dr Watt”. Tak w telegraficznym skrócie wygląda historia zespołów muzycznych w Kętrzynie, choć dodać należy, że były takie w innych miastach powiatu.

Zespół Hornety-1967r., fot. udostępnił Janusz Rogalski
Zespół Aiwa na przeglądzie w 1970r., fot. udostępnił Tadeusz Korowaj
Wyciąg z artykułu o zespole Aiwa
Zespół Aiwa podczas koncertu na dziedzińcu zamkowym, 1970r., fot. udostępnił Tadeusz Korowaj