Zaproszenie na sobotnią wycieczkę samochodową

Centrum Biblioteczno – Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego zaprasza wszystkich miłośników historii naszej małej ojczyzny na kolejną wycieczkę samochodową.

Ostatnia wyprawa samochodowa, która miała miejsce 23 maja, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W związku z tym obiecaliśmy częściej organizować tego typu imprezy. Zatem w najbliższą sobotę 13 czerwca proponujemy samochodową wyprawę na trasie Kętrzyn – Garbno – Równina Górna – Warnikajmy – Korsze – Sątoczno – Prosna – Kętrzyn. Co zobaczymy? Przede wszystkim najważniejsza atrakcja to możliwość obejrzenia dawnego zespołu dworsko – folwarcznego w Warnikajmach, określanego już w przedwojennym przewodniku turystycznym jako „mały Malbork”. Obecnie większość pałaców i dworów jest własnością prywatną, z tego też względu na ich zwiedzanie wymagana jest zgoda właścicieli. I taką zgodę uzyskaliśmy. Po drodze zobaczymy dwory w Garbnie i Równinie Górnej, a zjeżdżając do Równiny Dolnej zobaczymy z mostu na rzece Guber stanowisko archeologiczne. Jest to gród pruski, adaptowany w XIV w. przez Zakon na strażnicę. Wg niektórych badaczy był to gród stołeczny Bartów o nazwie Walewona, a w okresie państwa zakonnego Wiesenburg, czyli zamek na łakach. Stanowisko to było badane przez archeologów w latach 1959-1960. Po zwiedzeniu Warnikajm pojedziemy przez Korsze do Sątoczna, gdzie zwiedzimy gotycki kościół i jego otoczenie. A następnie udamy się do Prosny obejrzeć ruiny neogotyckiego pałacu.

Spotykamy się więc w sobotę 13 czerwca o godz. 10.00 na parkingu przy ul. Pocztowej 13. Przewidywany powrót do Kętrzyna godz. 14.00.  Zapraszam

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA